Resultat

Stall Sillefalls resultat

Dressyrtävling 05 - 2010

Dressyrtävling i valfritt program.

1:a Sara Jaginder på Malin Boore
2:a Ronja Johansson på Robert Redford
3:a Alexander Jansson på Silvana.


Märkestagning i Stallsillefall 29/6 - 2008
Godkända märkestagare

Stallsillefalls Ryttarmärke 2

Josefine - Total
Sabina - Silvana

Stallsillefalls Ryttarmärke 3

Anna - Total
Ellen - Total
Ronja - Bagheera

Grattis till alla som var med!!



Dressyrtävling I StallSillefall den 20/4-08
Placeringar enligt nedan:
 
Ryttarmärke 1
 
1:a Rose-Marie Johansson  -   Alfresco - 74poäng/100p
2:a Hirbod Rahanjam         -     Pacino   - 61 poäng/100p
 
3:a Alma Johansson          -     Mini      - 60 poäng/100p
4:a Alexander Jansson       -     Mini      - 51 poäng/100p
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
L:C 1  2008
 
1:a Ronja Johansson         -     Alfresco - 161poäng/270p
2:a Linda Johansson         -     Total     - 147 poäng/270p
 
3:a Alexandra Wagner       -     Pacino   - 129 poäng/270p
3:a Ronja Johansson         -     Pacino   - 129 poäng/270p
 
4:a Anna Karlsson            -     Total     - 115 poäng/270p
4:a Ellen Schûtz               -     Total     - 109 poäng/270p

 

 

US - Clear round hoppning 23/2 - 08
(Jag hoppas att resultaten stämmer. Kontakta oss annars)

30 cm
Elvira - Mini Rosett
Loveleen - Totte Rosett
Alma - Mini Rosett
Loveleen - Alfresco Rosett

40 cm
Amanda - Bagheera Rosett
Josefin - Linus Rosett

50 cm
Linda - Totte Rosett
Ellen - Bagheera Rosett
Matilda - Totte
Alexandra - Pacino
Erika - Totte Rosett
Anna - Alfresco
Linda - Linus Rosett
Jenny - Totte
Ellen - Linus Rosett

60 cm
Ronja - Alfresco
Sussana - Linus
Camilla - Pacino
Ronja - Bagheera Rosett
Alexandra - Linus

70 cm
Camilla - Pacino
Ronja - Bagheera Rosett

________________________________________________________

________________________________________________________

Resultat från våra
tävlingsryttare på andra klubbar

För mer information om resultat kolla på klubbarnas hemsidor/resultat

________________________________________________________

2010

________________________________________________________

Fälttävlansallsvenskans första omgång

2010-06-15

Första omgången reds hos Kinda RF den 12-13 juni. Hemmaklubben hade stora framgångar både för häst och ponny.

Fälttävlansallsvenskan 2010
Kinda Ryttarförening 2010-06-13 ridhäst
1
Kinda RF
Wenche Marahrens               Athena         54,7
Sofie Lampa                           Humlan       60,1
Carolina Österberg               Ivan               86,4               201,2
2
Mantorpsryttarna
Ronja Johansson           Kim af Tollstad 59,6
Lina Karlsson                      Mondrian E    67,3
Caroline Spaak                   Worship         76,6                203,5
3
Norrköping FK
Jennifer Carlegrim              Quirinus        68,6
Isabel Gonzalez                    Iris                109,5
Eva Johansson                     Neptunis      1000            1178,1
4
Mjölby RK
Sebastian Rydell                 Dando           92,5
Anna Freskgård                   Hazel            131,5
Alexandra Nordström          Wind Spirit   1000                1224

Fälttävlansallsvenskan 2010
Kinda Ryttarförening 2010-06-12 ponny
1
Kinda RF
Isa Hedell                            Sweet Marie   97,9
Ida Gustafsson                  Geisha             46,5
Ronja Edgar                        Surprise          76,4                 220,8
2
Mantorpsryttarna lag 1
Sara Hansson                   Olivero III           56,3
Julia Persson                    Nora                   67,5
Elisabeth Spaak                Black Pearl       131,4             255,2
3
Skogslotten RF lag 3
Elin Hellström                  Black Jack          71,2
Lina Grundström             Molly                    80,6
Emily Klemedsson         Geisha               125,1              276,9
4
Skogslotten RF lag 1
Ellen Schönbeck            Orkan                    66,1
Julide Yoldas                  Lucke                   107,2
Wilma Klemedsson      Daim                    136                 309,3
5
Skogslottens RF lag 2
Fanny Grundström  Brolötens Cinnabar  65,8
Anna Leclercq          Sidonia                       67,4
Felicia Segui     Stendyssens Sheepi    1000              1133,2
6
Mantorpsryttarna lag 2
Isabella Öster        Fire Flory                   55,9
Amilia Johansson Jacob                        92
Emelie Fridh          Coqette                    1000                  1147,9
7
Norrköpings FK
Ellienore Johansson Segervall  Wolf´s Juwel  148,8
Gabriella Segervall     Practical Joke     1000
Elin Önell                  Wilma                      98,7                    1247,5

 

________________________________________________________

Kinda RF 2010-06-12 - 2010-06-13

Klass 2A - Fälttävlan Fälttävlan 90 cm ridhäst
Fälttävlan 90 cm ridhäst
37 anmälda, 32 startande, 8 placerade
Överdomare: Thomas Nilsén
Tävlingsledare: Pernilla Bjuhr
Speaker: Carina Lundh
Ground jury
Domare C: Carina Kind
Teknisk delegat: Thomas Nilsén
Banbyggare: Agneta Moberg
Banbyggare terräng: Pernilla Bjuhr
Plats Ryttare Häst Premie Dressyr
Hoppning
Uthållighetsprovet
Totalt
  Uppfödare Härstamning Straffp. Fel Tid Tidsfel Straffp. Hinderfel Tid Tidsfel Straffp. Straffp.
1 Ida Sandin Waia          
  Mantorpsryttarna Farmer - Zirkoon 47,3 0 65,98 0 0,0 0 03:12 4,8 4,8 52,1
2 Wenche Marahrens Athena (SWB)          
  Kinda RF (1) Biggles - Windwurf 49,5 0 65,92 0 0,0 0 03:13 5,2 5,2 54,7
3 Josefine Dagérus Kobra          
  Kinda RF L´Acteur - Blue Grenadier xx 55,5 0 62,70 0 0,0 0 02:51 0 0,0 55,5
4 Ronja Johansson Kim af Tollstad (SWB)          
  Mantorpsryttarna (1) Quite Easy - Thai King xx 54,0 4 63,28 0 4,0 0 03:04 1,6 1,6 59,6
5 Maria Axelsson Oxford          
  Mantorpsryttarna Czad - Polonez ox 58,5 0 60,42 0 0,0 0 03:05 2 2,0 60,5
6 Ida Ramström Acina          
  Folkungabygden Acacio (ex Acagion) - Egerländer 54,0 4 67,53 0 4,0 0 03:08 3,2 3,2 61,2
7 Frida Jonsson Esmeralda Jonagården          
  Örebro FK Trombon - Brisad 61,5 0 59,92 0 0,0 0 03:01 0,4 0,4 61,9
8 Elin Luuk Munsboro Baileys          
  Holmstorps RF Okänd 64,5 0 63,53 0 0,0 0 02:55 0 0,0 64,5
 
9 Emma Charléz Cortzina (SWB)          
  Surahammars RF Cortez - Strong Statement xx 67,5 0 66,50 0 0,0 0 03:01 0,4 0,4 67,9
10 Filippa Skobe Optima          
  Nykyrka RK Only - Lorentin I 63,8 0 64,43 0 0,0 0 03:12 4,8 4,8 68,6
11 Jennifer Carlegrim Quirinus          
  Norrköpings FK (1) Qalle (SWB) - Irco Mena 57,8 4 59,09 0 4,0 0 03:17 6,8 6,8 68,6
12 Nina Pettersson Simpson          
  Tranås Ridklubb Nelson - Ismir 67,5 0 58,93 0 0,0 0 02:42 1,2 1,2 68,7
13 Josefina Strandh Shadow          
  Fagereke RF Cardento - Island Reef xx 61,5 5 68,28 1 5,0 0 03:07 2,8 2,8 69,3
14 Caroline Wiborg CJ Ninja          
  Sorunda RK Narcos II - Excall 63,0 0 56,75 0 0,0 0 03:17 6,8 6,8 69,8
15 Marina Nilsson Hiah Baciah (SWB)          
  RK Udden Hip Hop (SWB) - Midt-West Ibi-Light 55,5 0 64,42 0 0,0 0 03:46 18,4 18,4 73,9
16 Caroline Spaak Worship          
  Mantorpsryttarna (1) Marcus Deak xx - White star 54,8 13 76,02 9 13,0 0 03:22 8,8 8,8 76,6
17 Emmy Nyberg Elton          
  Valdemarsviks RK Emmerton (ex Raldolala) - Palermo 60,8 8 60,10 0 8,0 0 03:24 9,6 9,6 78,4
18 Camilla Torsmarker Absolute Love          
  Falkenbergsorten Almoretto - Underworld xx 47,3 8 58,12 0 8,0 20 03:17 6,8 26,8 82,1
19 Lina Rickardsen Heath Cliffe          
  Skästa RC VDL Arkansas - Cavalier Royale 52,5 0 61,31 0 0,0 20 03:37 14,8 34,8 87,3
20 Ida Eriksson Jippi          
  Åkerbo R&KS Okänd - Okänd 63,0 0 60,78 0 0,0 20 03:22 8,8 28,8 91,8
21 Sebastian Rydell Dando          
  Mjölby Ridklubb Lando - Moulin 76,5 4 66,58 0 4,0 0 03:30 12 12,0 92,5
22 Sophia Ericsson Skywalker          
  Trossnäs FK   51,0 8 66,81 0 8,0 20 03:37 14,8 34,8 93,8
23 Jonna Friman Caspino          
  Svarttorps RS Cascane - Favory 48,0 38 101,32 34 38,0 0 03:24 9,6 9,6 95,6
24 Terese Hagman Wanessa          
  Örebro FK Okänd - Okänd 66,0 0 57,40 0 0,0 20 03:37 14,8 34,8 100,8
25 Carolina Bergström Irco Mina          
      63,8 0 60,42 0 0,0 20 03:43 17,2 37,2 101,0
26 Caroline Gustafsson Maximus          
  Väderstad HSK Minotauros - Fredriksbergs Esa 57,8 11 74,37 7 11,0 20 03:55 22 42,0 110,8
27 Sebastian Rydell Dando          
  Mjölby Ridklubb (1) Lando - Moulin 150,0       0,0 0 03:30 12 12,0 162,0
28 Rebecka Rönningberg Lauri          
  Mantorpsryttarna Laurentio - Avus 58,5 12 56,29 0 12,0 80 04:42 40,8 120,8 191,3
29 Jonna Friman Just me Jolin          
  Svarttorps RS Cagancho - Pik Trumpf 65,3 0 64,36 0 0,0       Ute.  
29 Elin Löwenberg Zaturnus (SWB)          
  Suderbys RK Cornetto - Bold Irish xx 65,3 8 64,51 0 8,0       Ute.  
31 Eva Johansson Neptunis          
  Norrköpings FK (1) Zeddam - Panthera xx 60,8       Ute.          
32 Linn Nilsson Frank Quite Silly FB          
  RK Udden Quite Easy - Warsteiner (SWB) 62,3       Ute.          
32 Ida Gustafsson Gina (41) (SWB)          
Klass 5A - Fälttävlan Fälttävlan P70 14-18 år Kategori 2
Fälttävlan P70 14-18 år
21 anmälda, 21 startande, 6 placerade
Överdomare: Thomas Nilsén
Tävlingsledare: Pernilla Bjuhr
Speaker: Carina Lundh
Ground jury
Domare C: AnnKristin Karlsson
Teknisk delegat: Thomas Nilsén
Banbyggare: Agneta Moberg
Banbyggare terräng: Pernilla Bjuhr
 
Plats Ryttare Häst Premie Dressyr
Hoppning
Uthållighetsprovet
Totalt
  Uppfödare Härstamning Straffp. Fel Tid Tidsfel Straffp. Hinderfel Tid Tidsfel Straffp. Straffp.
1 Hanna Nilsson Gwerniago Vincent          
  Kinda RF Fronarth Victor - Mabnesscliffe Advisor 48,0 0 63,93 0 0,0 0 02:45 0 0,0 48,0
2 Hanna Gryme Golden Light          
  Nyköpings RS   45,8 0 67,87 0 0,0 0 03:03 6 6,0 51,8
3 Jenny Nyberg Maurits van de Beekhoeve          
  Örebro FK Melvin - Blue Boy´s Nieuwmoed 52,5 0 64,98 0 0,0 0 02:45 0 0,0 52,5
4 Ronja Johansson Silvana          
  Mantorpsryttarna Young Winsome´s Adrian - Elegant 48,8 4 72,45 0 4,0 0 02:41 0 0,0 52,8
5 Emma Sandberg Highlander          
  Årsta-Runsten Okänd - Okänd 51,0 0 55,54 0 0,0 0 02:27 2,4 2,4 53,4
6 Ronja Johansson Bagheera II
Mantorpsryttarna Linksbury Royalist - Wärnanäs Peng 53,3 0 64,31 0 0,0 0 02:51 1,2 1,2 54,5
 
7 Isabella Öster Fire Flory          
  Mantorpsryttarna (2) Okänd 50,3 0 53,14 0 0,0 0 03:02 5,6 5,6 55,9
8 Sara Hansson Olivero III          
  Mantorpsryttarna (1) Opal B 70 - Gaibon ben Mors ox 56,3 0 58,51 0 0,0 0 02:38 0 0,0 56,3
9 Nadja Adolfsson Melissa          
  Kinda RF (1)   63,0 0 63,89 0 0,0 0 02:44 0 0,0 63,0
10 Anna Leclercq Sidonia          
  Skogslottens RF (2) Okänd 63,0 0 59,98 0 0,0 0 02:59 4,4 4,4 67,4
11 Simone Hedenlund Valentin Rose          
  Mjölby Ridklubb Dart Light - Valentin Bell 69,8 0 59,27 0 0,0 0 02:49 0,4 0,4 70,2
12 Linnéa Franzén Hettström Olliver          
  Stjärnorps RK Okänd 63,0 0 62,37 0 0,0 0 03:07 7,6 7,6 70,6
13 Jennifer Widèn Trixi          
  Holavedens Lantliga Okänd - Okänd 68,3 4 72,84 0 4,0 0 02:51 1,2 1,2 73,5
14 Madeleine Randevall Hera          
  RK Udden Sunshine Boy - Rolls Royce 64,5 40 102,73 28 40,0 0 02:51 1,2 1,2 105,7
15 Benjamin Joergensen Simly Red          
      72,0 0 68,43 0 0,0 20 03:25 14,8 34,8 106,8
16 Emily Klemedsson Geisha          
  Skogslottens RF (3) Okänd 71,3 7 77,09 3 7,0 20 03:55 26,8 46,8 125,1
17 Ellienore Johansson Segervall Wolf's Juwel          
  Norrköpings FK (1) Marco polo - Downland donner 72,0 0 57,78 0 0,0 40 04:20 36,8 76,8 148,8
18 Lisa Danielsson Murphy          
  Åkerbo R&KS   54,8       Ute.          
19 Karin Wallin Shaad          
  Norsholms RF Okänd - okänd 60,8       Ute.          
20 Elin Andersson Batman          
  Boxholms RK   65,3       Ute.          
21 Gabriella Segervall Practical Joke          
  Norrköpings FK (1) Okänd 72,8       Ute.          
 

 

Klass 7 - Fälttävlan Sv. Fälttävlan Debutantklass (A) Lag
5 startande lag
 
Plats Uppfödare Lagnr Totalt
    Lagledare
      Ryttare Häst Straffp.  
1 Kinda RF Lag 1 201,2
    Pernilla Bjuhr
 
      Wenche Marahrens Athena (SWB) 54,7  
      Sofie Lampa Humlan 60,1  
      Carolina Österberg Ivan 86,4  
2 Mantorpsryttarna Lag 1 203,5
Camilla Johansson
Ronja Johansson Kim af Tollstad (SWB) 59,6
Lina Karlsson Mondrian E (SWB) 67,3
Caroline Spaak Worship 76,6
3 Norrköpings FK Lag 1 Ute.
     
 
      Jennifer Carlegrim Quirinus 68,6  
      Isabel Gonzalez Iris 109,5  
      Eva Johansson Neptunis Ute.  
4 Mjölby Ridklubb Lag 1 Ute.
     
 
      Sebastian Rydell Dando 162,0  
      Anna Freskgård Hazel 131,5  
      Alexandra Nordström Wind Spirit Ute.  
  Heda Ridklubb Lag 1 0,0

________________________________________________________

Grankärrs GR 2010-06-05 - 2010-06-06

Klass 5 - Dressyr Lätt A:1
19 anmälda, 17 startande, 5 placerade
Domare C: Helena Eriksson
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Amanda Millinger Marcell   260 260 68,421
  Kinda RF Maraton - Koncerz xx 1  
2 Gerd Gärdeborg Romeo   254 254 66,842
  Nässjö Ridklubb Master - Urbino 2  
3 My Åberg Muskot   246 246 64,737
  Grännabygdens RF Maraton - Labrador 3  
4 AnnaKarin Lönn Qubik   241 241 63,421
  Grankärrs GR Quite Easy - Alpenfüst 4  
5 Frida Davidsson Bosanova   238 238 62,632
  Åtorps GR Bellini - Maraton 5  
 
6 Ronja Johansson Kim af Tollstad (SWB) 234 234 61,579
Mantorpsryttarna Quite Easy - Thai King xx 6
7 Lisa Wihlborg CAF Whistle Jacket   232 232 61,053
  Grännabygdens RF Lucentini - Allerliebste 7  
8 Ida Andersson Lutger fan de Slachtedyk   229 229 60,263
  Holavedens Lantliga Olrik 383 - Rypke 321 8  
9 Åsa Gustafsson Lennox   227 227 59,737
  Tranås Ridklubb Lemon 769 - Warrigall 560 9  
10 Kristin Samuelsson Jever   221 221 58,158
  Kinda RF Akribori - Master 10  
11 Kristina Karlsson Kariss Miss   219 219 57,632
  Holavedens Lantliga Mintage - Bonaparte 11  
11 Kristina Adolfsson Tariff   219 219 57,632
  Nässjö Ridklubb Leuthen I - Swift 11  
13 AnnSofie Söderholm Matisse   218 218 57,368
  Grännabygdens RF Maraton - Furidant 13  
14 Maja Sjöberg Landser 14   215 215 56,579
  Värnamobygdens RF Labrador - Frühlingsstern 14  
14 Jennifer Lönnqvist Romina S   215 215 56,579
  Grännabygdens RF Rotspon - Dragoner 14  
16 Jonna Öhrn Grand-Quelle F   191 191 50,263
  Värnamobygdens RF Okänd - Okänd 16  
17 charlotte boberg Cheenell   190 190 50,000
  Anebyortens RK Cheen Femtio 207 - Torjus 150 17  
Klass 6 - Dressyr Lätt B:1
29 anmälda, 28 startande, 7 placerade
Domare C: Carina Tengvall
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 My Åberg Muskot   209 209 72,069
  Grännabygdens RF Maraton - Labrador 1  
2 Lisa Wihlborg CAF Whistle Jacket   202 202 69,655
  Grännabygdens RF Lucentini - Allerliebste 2  
3 Kristina Karlsson Kariss Miss   199 199 68,621
  Holavedens Lantliga Mintage - Bonaparte 3  
3 Malin Filipsson erbeline   199 199 68,621
  Mantorpsryttarna bellini - pontus 3  
5 Ronja Johansson Kim af Tollstad (SWB) 197 197 67,931
Mantorpsryttarna Quite Easy - Thai King xx 5
6 Kristina Adolfsson Tariff   194 194 66,897
  Nässjö Ridklubb Leuthen I - Swift 6  
7 Kristin Samuelsson Jever   191 191 65,862
  Kinda RF Akribori - Master 7  
 
8 Gerd Gärdeborg Romeo   183 183 63,103
  Nässjö Ridklubb Master - Urbino 8  
8 Katarina Lönn Clair   183 183 63,103
  Grankärrs GR   8  
10 Ida Andersson Lutger fan de Slachtedyk   180 180 62,069
  Holavedens Lantliga Olrik 383 - Rypke 321 10  
10 Jennifer Lönnqvist Romina S   180 180 62,069
  Grännabygdens RF Rotspon - Dragoner 10  
12 Frida Davidsson Bosanova   179 179 61,724
  Åtorps GR Bellini - Maraton 12  
12 Pernilla Sandén Richesse   179 179 61,724
  Brokindsryttarna Robin Z - Valiyar xx 12  
14 Maja Sjöberg Landser 14   178 178 61,379
  Värnamobygdens RF Labrador - Frühlingsstern 14  
15 Nina Svensson Yang-Laydy R   177 177 61,034
  Grankärrs GR Chess 15  
16 Elina Jägenstedt Yang-Silver R   173 173 59,655
  Grankärrs GR Silvano - Good Future 16  
16 AnnSofie Söderholm Matisse   173 173 59,655
  Grännabygdens RF Maraton - Furidant 16  
18 Jonna Öhrn Grand-Quelle F   171 171 58,966
  Värnamobygdens RF Okänd - Okänd 18  
19 Josefine Hellström Akropolis (F. 1) (SWB)   169 169 58,276
  Tranås Ridklubb Akribori - Everest 19  
20 Åsa Gustafsson Lennox   168 168 57,931
  Tranås Ridklubb Lemon 769 - Warrigall 560 20  
21 charlotte boberg Cheenell   165 165 56,897
  Anebyortens RK Cheen Femtio 207 - Torjus 150 21  
22 Cecilia M´F.Henningsson Bandi   164 164 56,552
  Holavedens Lantliga   22  
22 Angelika Palmér Nestor Ante   164 164 56,552
  Holavedens Lantliga Nestor 14 22  
24 Desiree Lundell Crix Madine   160 160 55,172
  Grankärrs GR Casa Grande - Marduk 24  
25 Jonna Björnell Herina (F. 5) (SWB)   158 158 54,483
  Skaraborgs FK Sandakan - Maistic (ex Maestro) 25  
26 Frida Eklund Bus N (SWB)   157 157 54,138
  Grankärrs GR Bourbon - Condor M 26  
27 Malin Jagenheim Ceasar   156 156 53,793
  Sävsjö Ridklubb Quite Easy - Chirac 27  
28 Emma Malm Vanessa   153 153 52,759
  Jönköpings FK Warsteiner - Nostradamus 28  

________________________________________________________

Kinda Ridklubb 2010-05-23

Klass 3 - Hoppning 0.50-0.80 (Lätt D) bed. Clear Round Kategori D
24 anmälda, 23 startande, 14 placerade
Överdomare: Susanne Rosen
Hoppdomare: Marita Hjelm
Banbyggare: Helen Bizzotto
 
Plats Ryttare Häst Premie Hoppning
  Uppfödare Härstamning Fel Tid
1 Jenny Wall Fredriksbergs Kantat    
  Kinda Ridklubb Smedhults Cavat - Merrie Marshall 0 67,10
1 Ronja Johansson Silvana
Rappestad RK Young Winsome´s Adrian - Elegant 0 55,40
1 Emma Hultberg Mello    
  Rappestad RK   0 55,60
1 Ida Walfridsson Golden Japp    
  Kinda Ryttarförening Golden Nugget - Salomon 0 51,10
1 Julia Wallinder Chief Corvette    
  Stjärnorps RK Gondoljär RNF 99 - Nassir 0 55,40
1 Natalie Mötsnik Burggraaf    
  Åtvidabergs RK okänd - okänd 0 57,30
1 Cajsa Svensson Broadways Nick    
  Grännabygdens RF Okänd 0 54,20
1 Hanna Bäckstedt Falco    
  Skogslottens RF Sky High Hest - Brummelbergs Denny 0 48,80
1 Johanna Arnell Vallas Leonardo    
  Stjärnorps RK Xandino 0 50,70
1 Marjo Leinonen Arhults lambourghini    
  Nykyrka RK speyksbosch dancer BRP8 0 62,30
1 Josephine Eklund Fredriksbergs Opus    
  Linköpings FK LL Möllegårds Marco Polo RNF - Smedhults Cavat RNF 0 62,40
1 Lina Grundström Aoife´s Boy 2nd    
  Skogslottens RF Earlson - Cotton-Eye-Joe 0 49,70
1 Ella-Sofia Forslind Flashy    
  Brokindsryttarna Okänd 0 47,30
1 Jessica Karlsson Kantje´s Zofrina    
  Vetlandaortens RF Lamento III - Kantje´s Ronaldo 0 58,50
 
15 Linda Nordén Lackenroe Lady    
  Kinda Ryttarförening Okänd 4 55,90
15 Hanna Dahl Bozan's Primeur    
  Rappestad RK Ralph - Mischaz X 4 49,50
15 Natalie Gustafsson Söta fröken    
  Kinda Ryttarförening Krius xx - Gräns Ruben RC 67 4 55,50
15 Ida Fagberg Cider    
  Åtvidabergs RK Okänd - Okänd 4 60,40
15 Emma Fredén Darwin    
  Åtvidabergs RK Okänd - Okänd 4 47,10
20 Linnéa Kjellström Eastwoods Nickolina    
  Grännabygdens RF Strätes Karbino - Burma Wilton 12 71,10
21 Annie Dalskog Chocolate Spot    
  Nyckelryttarna okänd - okänd 16 71,00
22 Albin Melkersson Enets Cita    
  Kinda Ridklubb   Ute.  
22 Julia Häggqvist Ma Petite Cherie    
  Stjärnorps RK Okänd - Okänd Ute.  
  Jonna Juberg Harry Junior    
  Västerviksortens

________________________________________________________

Grankärrs GR 2010-05-22 - 2010-05-23

Klass 4 - Dressyr Lätt A:1 Kategori D
13 anmälda, 11 startande, 3 placerade
Domare C: Helena Eriksson
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Wilma Jeppson Dariman Power   283 283 74,474
  Wittvångs HS Power Boy - Carolinas Foxglove 1  
2 Alva Lander EG Chelsea   265 265 69,737
  Sjövillans RK FS Chiwago - Derbino 2  
3 Frida Axelsson Avokado   257 257 67,632
  Holavedens Lantliga AL Capone - Albertus 3  
 
4 Ronja Johansson Sydney   253 253 66,579
  Mantorpsryttarna Proveny - Figaro PL 4  
5 Sanna Andersson Corinne   243 243 63,947
  Holavedens Lantliga Bacardi III - Okänd 5  
6 Sara Martinsson Berlion Womblebeat   240 240 63,158
  Mjölby Ridklubb Okänd 6  
7 Matilda Tranell Montevideo   233 233 61,316
  Södertälje RK Monteverdi - Alexander 7  
8 Betarice Hugo Ronja III RC 964   227 227 59,737
  Anebyortens RK Janus RC 71 - Möllans Castro RC 43 8  
9 Linn Svärd Charlie III   225 225 59,211
  Grankärrs GR Star Kingdom 9  
10 Linnea Bruhn Versaille   201 201 52,895
  Sjövillans RK Vermont RP 133 - Zansibar RNF 77-S 10  
11 Emma Sandahl Anells Gladiator   198 198 52,105
  Vetlandaortens RF Casimirsborgs Avocado 11
Klass 5 - Dressyr Lätt B:1 Kategori D
15 anmälda, 12 startande, 3 placerade
Domare C: Helena Eriksson
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Ronja Johansson Sydney 199 199 68,621
Mantorpsryttarna Proveny - Figaro PL 1
2 Maria Holmquist Marhults Your Dream   198 198 68,276
  Jönköpings FK Stackarps Peeron RNF 176 - Belesár RNF 90 2  
3 Emma Sandahl Anells Gladiator   186 186 64,138
  Vetlandaortens RF Casimirsborgs Avocado 3  
 
4 Sanna Andersson Corinne   183 183 63,103
  Holavedens Lantliga Bacardi III - Okänd 4  
5 Wagnström Agnes Wilton   177 177 61,034
  Holavedens Lantliga Casimirsborgs Avocado - Gandhi 5  
6 Linn Svärd Charlie III   176 176 60,690
  Grankärrs GR Star Kingdom 6  
7 Nike Moon San Marito   174 174 60,000
  Jönköpings FK   7  
8 Rebecca Rostedt Waterloo   172 172 59,310
  Sävsjö Ridklubb Veronas Gerswin - Vaquero 8  
8 Linnea Bruhn Versaille   172 172 59,310
  Sjövillans RK Vermont RP 133 - Zansibar RNF 77-S 8  
10 Matilda Rolfsson Flying in the Sky   171 171 58,966
  Grankärrs GR Kulltorps Yrrol - Torboldt 10  
10 Lerke Nordum Sörbys Vagant   171 171 58,966
  Ulricehamnsbygden Rodlease Dancing Gold - Gentleman 10  
12 Ebba Nylen Buster Baloon   162 162 55,862
  Grankärrs GR Vaquero - Ballestero 12  

 

________________________________________________________

Grännabygdens RF 2010-05-15
 

Klass 1 - Dressyr Lätt A:1 Preliminär
Charlies Häst och Hund Cup
21 anmälda, 21 startande, 6 placerade
Tävlingsledare: Anders Wihlborg
Domare C: Karin Roberg
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Lisa Wihlborg CAF Whistle Jacket   261 261 68,684
  Grännabygdens RF Lucentini - Allerliebste 1  
2 Ronja Johansson Kim af Tollstad (SWB) 251 251 66,053
Mantorpsryttarna Quite Easy - Thai King xx 2
3 Charlotte Stark Meggy   246 246 64,737
  Mantorpsryttarna Amulet - Linards x 3  
4 Ida Jansson Lucas   243 243 63,947
  Jönköpings FK okänd - okänd 4  
5 Jennifer Lönnqvist Romina S   239 239 62,895
  Grännabygdens RF Rotspon - Dragoner 5  
6 AnnSofie Söderholm Matisse   237 237 62,368
  Grännabygdens RF Maraton - Furidant 6  
 
7 Sofie Gustafsson Enigma   237 237 62,368
  Tranås Ridklubb Zephyr - Master 6  
8 Malin Filipsson erbeline   236 236 62,105
  Mantorpsryttarna bellini - pontus 8  
9 Ida Andersson Lutger fan de Slachtedyk   234 234 61,579
  Holavedens Lantliga Olrik 383 - Rypke 321 9  
10 My Åberg Muskot   233 233 61,316
  Grännabygdens RF Maraton - Labrador 10  
11 Alexandra Johansson Debbie   231 231 60,789
  Mantorpsryttarna Biggles - Portwien 11  
12 Emelie Jansson Nijinskij (SWB)   230 230 60,526
  Jönköpings FK Warsteiner - Carriär 12  
13 Gerd Gärdeborg Romeo   225 225 59,211
  Nässjö Ridklubb Master - Urbino 13  
14 Maja Sjöberg Landser 14   222 222 58,421
  Värnamobygdens RF Labrador - Fr�hlingsstern 14  
15 Jonna Härtel Piet.A   221 221 58,158
  Svarttorps RS   15  
15 Susanne Rosen Boddington (SWB)   221 221 58,158
  Tollstad HSK Gigolo - Torboldt 15  
17 Anna Liedholm Rozzo   214 214 56,316
  Tranås Ridklubb Rotspon - Matchoo 17  
18 Pernilla Jonsson Dahlia   211 211 55,526
  Svarttorps RS Dardel (SWB) - Brantshammar Bell Dara 18  
19 charlotte boberg Cheenell   204 204 53,684
  Anebyortens RK Cheen Femtio 207 - Torjus 150 19  
20 Camilla Eklöf Rabell   198 198 52,105
  Grännabygdens RF Rebel Z - Pascal 20  
21 Nina Fox Stark Pigall     0  
  Mantorpsryttarna Pascall - Krevad    

Klass 2 - Dressyr Lätt B:1 Preliminär
Swedbank Cup
28 anmälda, 26 startande, 7 placerade
Tävlingsledare: Anders Wihlborg
Domare C: Monica Bergström
 
Plats Ryttare Häst Premie C Totalt Procent
  Uppfödare Härstamning  
1 Nina Fox Stark Pigall   195 195 67,241
  Mantorpsryttarna Pascall - Krevad 1  
2 Ida Jansson Lucas   191 191 65,862
  Jönköpings FK okänd - okänd 2  
3 Alexandra Johansson Debbie   187 187 64,483
  Mantorpsryttarna Biggles - Portwien 3  
4 Lisa Wihlborg CAF Whistle Jacket   187 187 64,483
  Grännabygdens RF Lucentini - Allerliebste 3  
4 Charlotte Stark Meggy   187 187 64,483
  Mantorpsryttarna Amulet - Linards x 3  
6 Ronja Johansson Kim af Tollstad (SWB) 186 186 64,138
Mantorpsryttarna Quite Easy - Thai King xx 6
7 Sofie Gustafsson Enigma   185 185 63,793
  Tranås Ridklubb Zephyr - Master 7  
 
8 Malin Filipsson erbeline   181 181 62,414
  Mantorpsryttarna bellini - pontus 8  
9 Emma Malm Vanessa   178 178 61,379
  Jönköpings FK Warsteiner - Nostradamus 9  
10 Camilla Hulth Florest   177 177 61,034
  Tranås Ridklubb Florestan - Rohdiamant 10  
10 Gerd Gärdeborg Romeo   177 177 61,034
  Nässjö Ridklubb Master - Urbino 10  
12 Maja Sjöberg Landser 14   174 174 60,000
  Värnamobygdens RF Labrador - Fr�hlingsstern 12  
13 Jennifer Lönnqvist Romina S   173 173 59,655
  Grännabygdens RF Rotspon - Dragoner 13  
13 Anna Liedholm Rozzo   173 173 59,655
  Tranås Ridklubb Rotspon - Matchoo 13  
15 Ida Andersson Lutger fan de Slachtedyk   172 172 59,310
  Holavedens Lantliga Olrik 383 - Rypke 321 15  
16 Josefine Hellström Akropolis   170 170 58,621
  Torns RF   16  
17 Pernilla Jonsson Dahlia   169 169 58,276
  Svarttorps RS Dardel (SWB) - Brantshammar Bell Dara 17  
18 AnnSofie Söderholm Matisse   165 165 56,897
  Grännabygdens RF Maraton - Furidant 18  
19 Madelene Karlsson Dulf 4   164 164 56,552
  Tranås Ridklubb Dynamo - Sin Clair xx 19  
19 Camilla Eklöf Rabell   164 164 56,552
  Grännabygdens RF Rebel Z - Pascal 19  
21 Jonna Härtel Piet.A   163 163 56,207
  Svarttorps RS   21  
22 My Åberg Muskot   160 160 55,172
  Grännabygdens RF Maraton - Labrador 22  
23 charlotte boberg Cheenell   159 159 54,828
  Anebyortens RK Cheen Femtio 207 - Torjus 150 23  
24 Joel Svensson Gamza (SWB)   158 158 54,483
  Grankärrs GR Romeo - Ceylon 24  
25 Emelie Jansson Nijinskij (SWB)   154 154 53,103
  Jönköpings FK Warsteiner - Carriär 25  
26 Cecilia M�F.Henningsson Bandi   152 152 52,414
  Holavedens Lantliga   26  
  Karin Eckert Roeland        
  Hakarps RyttarefR Robin Z - Krius xx    
  Angelika Palm�r Nestor Ante        
  Holavedens Lantliga Nestor 14    

________________________________________________________

Mantorpsryttarna 2010-04-24

Klass 7a - Fälttävlan P70 ryttare 14 - 18 år Kategori 1 Preliminär
21 anmälda, 20 startande, 5 placerade
Överdomare: Pernilla Bjuhr
Tävlingsledare: Mariette Norling
Ground jury
Domare C: Marie Denitton
Banbyggare: LiseLotte Fasth
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad
 
Plats Ryttare Häst Premie Dressyr
Hoppning
Uthållighetsprovet
Totalt
  Uppfödare Härstamning Straffp. Fel Tid Tidsfel Straffp. Hinderfel Tid Tidsfel Straffp. Straffp.
1 Isabella Öster Fire Flory          
  Mantorpsryttarna Okänd 54,0 0 49,70 0 0,0 0 03:29 0 0,0 54,0
2 Ronja Johansson Bagheera II
(8) Linksbury Royalist - Wärnanäs Peng 60,0 0 56,80 0 0,0 0 03:21 0 0,0 60,0
3 Rebecka Berggren Dutchess          
  (12) Power Boy 56,3 0 52,00 0 0,0 0 03:04 4 4,0 60,3
4 Jenny Nyberg Maurits van de Beekhoeve          
  Örebro FK Melvin - Blue Boy�s Nieuwmoed 61,5 0 58,10 0 0,0 0 03:10 1,6 1,6 63,1
5 Ylva Lindahl Amielle          
  Vikbolandets RF Finney Master - Öxenholm Moskito 63,0 0 59,40 0 0,0 0 03:30 0,4 0,4 63,4
 
6 Elisabeth Spaak Black Pearl          
  Mantorpsryttarna okänd - okänd 58,5 0 52,10 0 0,0 0 03:51 8,8 8,8 67,3
7 Sara Hansson Olivero III          
  Mantorpsryttarna Opal B 70 - Gaibon ben Mors ox 64,5 0 59,20 0 0,0 0 03:05 3,6 3,6 68,1
8 Elin Andersson Batman          
  Boxholms RK   60,8 0 57,50 0 0,0 0 03:48 7,6 7,6 68,4
9 Isabella Göransson-Jokinen Nonni          
  Österåkers SR Poramse - Anix 70,5 0 54,80 0 0,0 0 03:13 0,4 0,4 70,9
10 Anna Leclercq Sidonia          
  Skogslottens RF Okänd 71,3 0 53,10 0 0,0 0 03:22 0 0,0 71,3
11 Beatrice Larsson Peach Light          
  Folkungabygden Dart Light RNF 113 - Maranon RNF 40 75,0 0 53,20 0 0,0 0 03:17 0 0,0 75,0
12 Jennifer Wid�n Trixi          
  Holavedens Lantliga   78,0 0 52,90 0 0,0 0 03:42 5,2 5,2 83,2
13 Katja Ahlström Shirad          
  Boxholms RK Sergi van Vreeburch - Baccarat ox 59,3 0 67,50 0 0,0 20 04:12 17,2 37,2 96,5
14 Filippa Käll Mysan          
  (9)   78,8 0 66,00 0 0,0 20 04:36 26,8 46,8 125,6
15 Magdalena Nyberg Trivet          
  Mantorpsryttarna Okänd - okänd 76,5 0 64,40 0 0,0 40 04:02 13,2 53,2 129,7
16 Emily Klemedsson Geisha          
  Skogslottens RF Okänd 75,0 6 71,80 2 6,0 40 04:28 23,6 63,6 144,6
17 Mathilda Ohlsson Madonna          
  Skogslottens RF Okänd - Okänd 59,3 0 55,00 0 0,0       Ute.  
18 Beatrice Larsson Paulo          
  Folkungabygden Dart Light - Hillfield Blue Peter 66,0 0 55,70 0 0,0       Ute.  
19 Felicia Dolk Fröjd Ekens Amazing Grace          
  Skaraborgs PS Bovey Combe Banner - Hilton xx 71,3 0 53,50 0 0,0       Ute.  
20 Sara Hansson Wianne van de Heimeriete          
  Mantorpsryttarna Aldon - El Rambo 73,5 0 58,00 0 0,0       Ute.  
  Elisabeth Spaak Hazelberg�s Mystic          
  Mantorpsryttarna Marits Mistique - Rusty 0,0       0,0       0,0 0,0
 
Klass 3 - Fälttävlan 90 cm Preliminär
Fredriksbergs Ridsport
50 anmälda, 45 startande, 12 placerade
Överdomare: Pernilla Bjuhr
Tävlingsledare: Mariette Norling
Ground jury
Domare C: Marita Lindberg
Banbyggare: LiseLotte Fasth
Banbyggare terräng: Mikael Ridderstad
 
Plats Ryttare Häst Premie Dressyr
Hoppning
Uthållighetsprovet
Totalt
  Uppfödare Härstamning Straffp. Fel Tid Tidsfel Straffp. Hinderfel Tid Tidsfel Straffp. Straffp.
1 Amelie Axen Udora          
  (1) Londontimes - Grand Cru 36,0 0 54,30 0 0,0 0 02:51 0 0,0 36,0
2 Elin Olsson Candeloro          
  Örebro FK Cortus - Prince Fair xx 35,3 0 58,60 0 0,0 0 03:00 1,2 1,2 36,5
3 Therese Järn Hanna Moor          
  Stora Wäsby FRK Blue Grenadier xx - Herkules 42,0 0 53,10 0 0,0 0 03:03 2,4 2,4 44,4
4 Ronja Johansson Kim af Tollstad (SWB)
Kompislag (1) Quite Easy - Thai King xx 41,3 0 55,10 0 0,0 0 03:05 3,2 3,2 44,5
5 Malin Pårs Chiaretto          
  Katrineholms RF Angard - Imperator 45,8 0 58,00 0 0,0 0 02:52 0 0,0 45,8
6 Hanna Fallgren Lavella          
  (6) Brandenburger - Opal 37,5 0 60,00 0 0,0 0 03:18 8,4 8,4 45,9
7 Thilo Marahrens Tracy Racer          
  Mjölby Ridklubb Strong Statement - Sir Tor 48,8 0 55,50 0 0,0 0 02:49 0 0,0 48,8
8 Anna Freskgård Hazel          
  Mjölby Ridklubb Lasandos - Ballet Prince xx 44,3 0 57,10 0 0,0 0 03:11 5,6 5,6 49,9
8 Amelie Axen Lyjanne          
  Mantorpsryttarna Lycos - Corisco 44,3 0 56,00 0 0,0 0 03:11 5,6 5,6 49,9
10 Gustaf Samuelsson Sakke          
  Åkerbo R&KS Saigon (ex Swingo) - Magritte 45,8 0 58,60 0 0,0 0 03:10 5,2 5,2 51,0
11 Lina Karlsson Mondrian E (SWB)          
  Mantorpsryttarna Comefast xx - Monaco 47,3 4 55,40 0 4,0 0 02:50 0 0,0 51,3
12 Alicia Holm�n Business x          
  Plönningeryttarna Stubin x - Le Gr�gol x 45,8 0 53,10 0 0,0 0 03:11 5,6 5,6 51,4
 
13 Wenche Marahrens Athena (SWB)          
  Kinda RF Biggles - Windwurf 47,3 0 62,20 0 0,0 0 03:15 7,2 7,2 54,5
14 Emma Danielsson Ratima          
  Leksands RK Rilke - Feuerschein I 54,8 0 56,00 0 0,0 0 02:57 0 0,0 54,8
15 Linn Häggquist Ponette          
  Mantorpsryttarna Eighty Eight Keys xx - Pontus 48,0 0 59,50 0 0,0 0 03:16 7,6 7,6 55,6
16 Ida Ramström Acina          
  Folkungabygden Acacio (ex Acagion) - Egerländer 51,0 4 58,90 0 4,0 0 03:06 3,6 3,6 58,6
17 Mathias Gustafsson Nimbus          
  Katrineholms RF Eighty Eighty Keys - Herkules 57,0 0 59,80 0 0,0 0 03:06 3,6 3,6 60,6
18 Caroline Spaak Worship          
  Mantorpsryttarna Marcus Deak xx - White star 56,3 0 57,70 0 0,0 0 03:09 4,8 4,8 61,1
19 Alexandra Nordström Wind Spirit          
  Mantorpsryttarna   58,5 0 54,30 0 0,0 0 03:04 2,8 2,8 61,3
20 Clara Zhong Bergander Beanca          
  (5) Strong Statement xx - Slieve Dara 61,5 0 54,00 0 0,0 0 03:01 1,6 1,6 63,1
21 Johanna Andmarken Pacific Star          
  (6) Pablo - Patrice (SWB) 57,0 4 56,00 0 4,0 0 03:06 3,6 3,6 64,6
22 Jennifer Boström Safir          
  Mjölby Ridklubb Hassles Ult - Carat 67,5 0 52,30 0 0,0 0 02:53 0 0,0 67,5
23 Josefine Höög Humle          
  Mantorpsryttarna Racot - Raff 57,8 0 66,00 0 0,0 0 03:24 10,8 10,8 68,6
24 Rebecka Andersson Doma          
  Ekenryttarna Donniks - Indulis 69,0 0 57,90 0 0,0 0 02:57 0 0,0 69,0
25 Lisa Lundberg Brise Du Printempes          
  Mantorpsryttarna Quattro - Osmium - Ramiro Z 56,3 8 59,60 0 8,0 0 03:23 10,4 10,4 74,7
26 Linda Eliasson Cognac          
  Holavedens Lantliga Okänd - Okänd 66,0 0 51,50 0 0,0 0 03:21 9,6 9,6 75,6
27 Dali Lacina Sacramento          
  Stora Wäsby FRK Amulet - gurioso 73,5 0 57,00 0 0,0 0 03:03 2,4 2,4 75,9
28 Nina Pettersson Simpson          
  Tranås Ridklubb Nelson - Ismir 74,3 4 54,30 0 4,0 0 02:44 0 0,0 78,3
29 Sara Hakala Prime Mikael          
  Finland Carpaccio - Baier 63,8 0 59,40 0 0,0 0 03:35 15,2 15,2 79,0
30 Anna Freskgård Elwood          
  Mjölby Ridklubb Ehrenwort - Landadel 43,5 0 63,00 0 0,0 20 03:36 15,6 35,6 79,1
31 Ingela Lindersson Lucy          
  Vingåkers RF Lacantus - Corleograf 51,8 11 73,00 3 11,0 0 03:40 17,2 17,2 80,0
32 Erik Andersson L's Murcielago          
  Östra Sörmlands L Hamilton (SWB) - Anart 48,8 0 59,50 0 0,0 20 03:56 23,6 43,6 92,4
33 Ida Sigvardsson Four Mile House Roxy          
  Stjärnorps RK Okänd - Okänd 60,8 4 59,10 0 4,0 20 04:05 27,2 47,2 112,0
34 Maria Bredberg Valida W          
  Stora Wäsby FRK Calido I - Quito de Baussy 40,5 0 53,20 0 0,0 40 04:24 34,8 74,8 115,3
35 Lee Björkman Alfonz          
  Stora Wäsby FRK De la Gardie - Freimoor 63,8 4 56,50 0 4,0 40 03:39 16,8 56,8 124,6
36 Amelie Axen Quantos (SWB)          
  Mantorpsryttarna Spender S (SWB) - Quite Easy 61,5 0 59,80 0 0,0 40 04:03 26,4 66,4 127,9
37 Maria Freijd Jolie          
  GlanshammarsR Bayron (SWB) - Herkules 63,0 0 54,60 0 0,0 60 03:39 16,8 76,8 139,8
38 Frida Gustafsson Latin Lover xx          
  Linköpings FK Federico xx (USA) - Wild Prospect xx (USA) 50,3 0 59,20 0 0,0       Ute.  
39 Fredrika Garcia honda          
  Stora Wäsby FRK Grey - Campetot 54,0 0 57,30 0 0,0       Ute.  
40 Cassandra Lind Mischa          
  Stora Wäsby FRK Trombon - Beach Boy 54,8 0 57,30 0 0,0       Ute.  
40 Hanna Gryme Tency          
  Nyköpings RS Triple - Narcos II 54,8 4 57,20 0 4,0       Ute.  
42 Ebba Rosendal Shakira          
  Hofors RS San Brasil - Godewind 56,3 0 54,50 0 0,0       Ute.  
43 Caroline Gustafsson Maximus          
  Väderstad Hästsportklubb Minotauros - Fredriksbergs Esa 67,5 0 51,20 0 0,0       Ute.  
44 Rebecka Rönningberg Lauri          
  Mantorpsryttarna Laurentio - Avus 43,5       Utg.          
45 Erika Lunden Lemark          
  Mantorpsryttarna King Marco - Tamburin 75,8                  
  William Nilson Fryer Quireboy (SWB)          
  Mjölby Ridklubb Qalle (SWB) - Cheval Sansibar 0,0       0,0       0,0 0,0
  Ida Sandin Waia          
  Mantorpsryttarna Farmer - Zirkoon 0,0       0,0       0,0 0,0
  Maria Axelsson Oxford          
  Mantorpsryttarna Czad - Polonez ox 0,0       0,0       0,0 0,0
  Amanda Gabrielsson Hortensia          
  Mantorpsryttarna Zeppelin - Bordeaux 0,0       0,0       0,0 0,0
  Anna Bredberg Bravalidens PT          
  Stora Wäsby FRK Pentagon - Ralm� Z 0,0       0,0       0,0 0,0
 

 

________________________________________________________

2009

________________________________________________________

2008

________________________________________________________

Tillbaka

Till startsidan